Крім мобільних телефонів практично в кожній сім’ї сьогодні є ноутбуки, планшети, смарт-годинники, ліхтарики, бездротові навушники, дрони та інші девайси, які періодично вимагають заряджання. І якщо в розетці зникає напруга, то головною річчю в будинку відразу стає повербанк, або переносний зарядний пристрій. А щоб не промахнутися з вибором кращого «володаря зарядок», необхідно врахувати багато факторів: місткість батареї та вид акумуляторів, силу струму, тип і кількість роз’ємів, доступні технології зарядки та наявність додаткових функцій. Нижче поговоримо про характеристики повербанків докладніше.

 

Місткість повербанку

Старожили пам’ятають, що в перших моделях Nokia батареї могли тримати заряд тижнями. Але розміри дисплеїв і апетити процесорів зростали набагато швидше за обсяг акумуляторних батарей. Тому сьогодні не всякий смартфон може протриматися без зарядки хоч би 12 годин. А чи зможе повербанк зарядити його і скільки разів, залежить від місткості останнього. Варто врахувати, що заявлена ​​місткість у мАг є скоріше величиною маркетингового характеру. Почнемо з того, що вона завжди більша за фактичну. У найкращому разі на 10%, а іноді й на 30-50%. Річ у тім, що передати 100% збереженої енергії без втрат неможливо чисто фізично. Частина енергії йде на перетворення напруги, частина розсіюється у вигляді тепла.

У середньому втрати зазвичай становлять 15–20%. І в результаті ми бачимо гнівні відгуки покупців, які придбали модель місткістю 10 тис. мАг, але не можуть тричі поспіль зарядити від неї смартфон із батареєю, наприклад, у 3 тис. мАг. Іншими словами, повербанк із написом «10 000 мАг» у реальних умовах видасть приблизно 7.5 тис. мАг. А значить, повністю зарядити від нього iPhone 14 вийде лише 2 рази. Додамо, що значення місткості в мАч – величина відносна. Вона показує місткість лише для конкретного значення напруги. Наприклад, для 5В місткість у мАг буде одна, а для 12В у тієї ж батареї вона буде іншою. Тому місткість зарядних станцій, які можуть одночасно заряджати кілька пристроїв з різною напругою, вказують в абсолютних одиницях – ватах на годину.

Постає питання: як же порівняти вати за годину з міліамперами за годину? Наприклад, місткість зарядної станції EcoFlow RIVER Max – 576 Втч. А місткість батареї мого ноутбука – 5200 мАг. Скільки ноутбук пропрацює, якщо під’єднати його до зарядної станції? Схема підрахунку така:

 1. Перекладаємо значення місткості батареї ноутбука в ампер-години 5200 мАг/1000 = 5.2 Ач;
 2. Помножуємо місткість в ампер-годинах на номінальну напругу батареї 5.2 Ач * 10.5 В = 54.6 Втч;
 3. Нескладно підрахувати, що час роботи ноутбука від зарядної станції складе 576/54.6 = 10.5 години.

Часто запитують, який місткості повербанки краще купувати. У кожному конкретному випадку потрібно орієнтуватися на завдання, що стоять перед пристроєм. Припустимо, у вас вдома є три смартфони, радіоприймач, ліхтарик та навушники. Складаємо місткості їх батарей та отримуємо щось близько 15 тис. мАг. Звідси зрозуміло, що моделі на 10 тис. мАч буде недостатньо. І краще дивитися на моделі починаючи з 20 тис. мАг. 

Тим більше, що коштують вони найчастіше лише відсотків на 30 більше. А ще краще перестрахуватися і придбати пристрій більш місткий, щоб у разі шатдауна не думати про зарядку гаджетів принаймні два дні

Потужність зарядки повербанку

Зазвичай роз’єм USB Type-A для зарядки пристроїв у повербанка видає струм 2 ампери при напрузі 5 вольтів. Застосувавши знайому зі школи формулу W = I * U, отримуємо значення потужності 10 Вт. За таких показників навіть зарядка найпростішого смартфона займе кілька годин. А якщо потрібно регулярно заряджати планшет або ноутбук, варто придивитися до моделей потужніше.

Для ноутбука потрібно мінімум 30 Вт, отже, у повербанку повинен хоча б один порт із такою потужністю. Щоб спростити вибір, інтернет-магазини дозволяють фільтрувати повербанки за придатністю для заряджання різних пристроїв. Наприклад, на Rozetka є пункти «для смартфонів», «для планшетів», «для ноутбуків» і навіть «для автомобілів».

Додаткові функції

 • Необхідні порти. Найчастіше повербанки оснащені портами USB Type-A, Micro-USB та USB Type-С. А власникам пристроїв від Apple слід звернути увагу, щоб у повербанку був відповідний порт Lightning. Якщо ви заряджаєте кілька пристроїв одночасно, переконайтеся, що кількість вихідних портів збігається з вашими планами.
 • Підтримка швидкого заряджання. Більшість нових смартфонів мають режим швидкого заряджання. У критичній ситуації, коли на рахунку кожна хвилина, така функція може бути особливо корисною. Тому добре, якщо її підтримує і повербанк.
 • Наскрізна зарядка – це функція, яка дозволяє одночасно заряджати повербанк і підключений до нього пристрій. Наприклад, потрібно терміново виїхати й ви хочете перед цим зарядити телефон, але розетка доступна тільки одна. Жодних проблем: вмикаєте в розетку зовнішній акумулятор, а смартфон вже підключаєте до нього.
 • Індикатор заряджання. Здавалося б, без дисплея в повербанку можна обійтися. Але додаткова інформація часто буває корисною. Наприклад, вона може показувати активний вибраний режим заряджання і дозволить уникнути помилок, пов’язаних з його вибором. А індикатор заряду батареї попередить, якщо її час зарядити. Таким чином, при відключенні електрики ви не залишитеся з розрядженим повербанком.
 • Ліхтарик. Мій старенький повербанк Defender має потужність лише 6 тис. мАг. Але при відключенні електрики я завжди беру його в руки першим, тому що він єдиний із моїх зарядних пристроїв обладнаний світлодіодним ліхтариком. Його світла цілком вистачає, щоб розібратися що до чого і за необхідності включити джерело світла потужніше.

Портативні зарядні станції

Відносно новий клас пристроїв поєднує в собі велику місткість, невеликі розміри та можливість перенесення. На відміну від повербанків, портативні зарядні станції зазвичай обладнані великою кількістю роз’ємів, мають інформативний дисплей, можуть одночасно заряджати понад п’ять пристроїв з різною напругою. А найпотужніші підтримують зарядку приладів зі стандартною напругою живлення 220 В. 

Експлуатація повербанків

Щоб повербанк прослужив якнайдовше, потрібно дотримуватися певних правил. 

 • Особливості зарядки. Після покупки потрібно відразу зарядити повербанк на 100% і потім повторити цикл ще кілька разів. Це дозволить приладу набрати повну місткість. Якщо надовго залишаєте його без діла – намагайтеся, щоб рівень заряду був не меншим за 80%. Завдяки цьому можна максимально продовжити термін служби пристрою.
 • Температурний режим. Не можна допускати ні сильного нагріву, ні переохолодження повербанку. Низькі температури сильно знижують місткість батареї. А надмірне нагрівання може вивести її з ладу.
 • Попадання вологи. Як і всі електричні прилади, повербанки, якщо вони не виконані в герметичному корпусі, бояться попадання води. Тому їх краще переносити у герметичному пакеті з надійною застібкою.
 • Зарядний шнур. Дуже часто першим із ладу виходить зарядний шнур повербанку. Тому про всяк випадок потрібно мати під рукою кілька шнурів з роз’ємами, що підходять для зарядки твоїх пристроїв. 

Підсумуємо. Купуйте повербанк, який зможе хоча б кілька разів поспіль зарядити ваші основні гаджети. Тримайте його в зарядженому тривожному рюкзаку і час від часу перевіряйте справність. Для квартири чи приватного будинку підійде зарядна станція. Вона недешева, але дозволить кілька днів заряджати усі необхідні прилади: смартфони, планшети, ноутбуки. До неї також можна під’єднати освітлювальні прилади, телевізори чи холодильники.